Po drugiej stronie... książki!

Zbrodnia czyha za rogiem!

Prawdziwe morderstwa - Charlaine Harris

Tym razem bohaterką najnowszej książki Charlaine Harris na polskim rynku jest Aurora Teagarden, skromna bibliotekarka z niecodziennym hobby – w wolnych chwilach bada stare sprawy kryminalne i uczęszcza na comiesięczne spotkania klubu Prawdziwe Morderstwa. 

 

            Po raz kolejny główna bohaterka powieści Charlaine Harris jest zwyczajną kobietą z małego miasteczka. I po raz kolejny zaskakuje nas swoimi odważnymi, choć niejednokrotnie lekkomyślnymi, decyzjami. Aurora Teagarden jest zwyczajną kobietą, lubiąca swoją pracę w bibliotece i swoje spokojne życie. Jednak kiedy zbrodnia minęła ją w drzwiach, Aurora za pomocą swojej wiedzy i intelektu zamienia się w detektywa, próbując rozwiązać serię morderstw, które zakłócają spokój nudnego miasteczka. I nie są to zwyczajne morderstwa! Wśród mieszkańców Lawrenceton znajduje się naśladowca zbrodni, dokonanych przed laty. Kim jest osoba, która burzy miejscową sielankę? Czy z lokalną tragedią ma coś wspólnego znany pisarz kryminałów, który zamieszkał w sąsiedztwie tego samego dnia, kiedy dokonano pierwszej zbrodni? Kto będzie następną ofiarą?

            Intryga sprawia, że książkę czyta się jednym tchem, czekając na rozwój akcji. Nie brak również akcentów humorystycznych, które w odpowiednim momencie rozluźniają atmosferę, by po chwili znów zaskoczyć czytelnika. Prawdziwe morderstwa ukazały się w polskim tłumaczeniu w lipcu zeszłego roku, jednak w oryginale książka została wydana ponad dwadzieścia lat temu. Nie powinny zatem dziwić czytelnika brak telefonów komórkowych czy Internetu, co również dodaje jej pewnego specyficznego klimatu.

            Książka jest świetnym początkiem serii o niezależnej bibliotekarce. Zdecydowanie trafi w gusta zarówno fanów powieści Harris, jak i wielbicieli kryminałów. Czekamy zatem na ciąg dalszy!

Liderzy nie gęsi – swój język mają!

Jak za pomocą słów wywrzeć stały wpływ na słuchaczy? Jak sprawić, aby z pozoru nudne przemówienie nabrało koloru i humoru? Czy opowieść w komunikacji biznesowej ma rację bytu? Na te wszystkie pytania – i wiele innych – odpowiada Jim Holtje w swojej nowej książce Potęga opowieści.

        

            Książka Jima Holtje jest zbiorem opowieści wybitnych dyrektorów generalnych. Mogłoby się wydawać, że książka jak każda inna. Jednak ta pozycja to nie tylko ciekawe anegdotki z życia znanych biznesmenów, to także strategia komunikacji biznesowej, z której skorzystać może nie tylko każdy lider, ale zarówno każdy, kto ma ambicje zostać dobrym przywódcą.  Na czym zatem ta strategia polega?

            Opowieść we współczesnym świecie funkcjonuje na wiele sposobów, których nie do końca jesteśmy świadomi. Jednym z nich jest komunikacja biznesowa. Autor Potęgi opowieści pokazuje nam, w jaki sposób zaciekawić słuchacza za pomocą zwykłych opowieści z życia. By ułatwić zadanie liderom, Jim Holtje zebrał ciekawe historie znanych biznesmenów, poukładał je tematycznie i zaproponował, jak użyć ich w praktyce – we własnym przemówieniu. Książka wskazuje także, jak opowiadać własne historie, które posiadają o wiele większą moc niż cudze. W końcu kluczowym słowem dla Holtje jest autentyzm – na nim opiera się sukces każdego przemówienia.

            Ogromnym atutem Potęgi opowieści jest dobór znanych liderów biznesu – są to postaci współczesne, co sprawia, iż książka ma charakter motywacyjny. To nie tylko teoria, którą można zastosować w praktyce. To także historie, które miały miejsce w realiach współczesnego świata i nadal trwają, które mogą inspirować do podjęcia działań przez przyszłych biznesmenów i skupić ich uwagę na roli, jaką pełni komunikacja w rozwoju kariery każdego przyszłego lidera.